logo CSL

 

 

 

 

Školní Boulder Pohár 2019

foto

Školní Boulder Pohár 2019 je minulostí. V pondělí proběhla poslední dvě kola (semifinále a finále) a několika měsíční maraton je pro letošek u konce.
Podařilo se zapojit 7 krajů ČR, 7 spolupracujících lezeckých center a téměř 1200 závodníků z II. stupně základních škol.

Celá myšlenka Školního Boulder Poháru (ŠBP) se zrodila v roce 2014, kdy v pražském Boulder Baru proběhlo první kolo, které zapojilo většinu základních škol z Prahy 7.
V následujících třech letech jsme počet škol rozšířili na celopražskou záležitost a velké grand finále proběhlo v roce 2017 na venkovní závodní scéně na Letné. V té době už se zformovala skupina lidí kolem spolku České sportovní lezení, která si vzala ŠBP do své režie a začala budovat celorepublikový závod.


finále ŠBP, Letná 2017

V roce 2018 závod přesáhl hranice Prahy a zapojily se tři další kraje. V letošním roce se přidaly další tři kraje a statistika mluví jasně:

Rok 2019
7 krajů (Praha, Středočeský, Pardubický, Plzeňský, Ústecký, Jihomoravský a Zlínský kraj)
7 lezeckých center (Boulder Bar, HO Pohodička, Aylla, V Tahu, Jirkov Arena, Hangar Brno, Vertikon Zlín)
87 základních škol
1169 závodníků z II.stupně ZŠ
Příští rok plánujeme zapojit další kraje a během cca dvou let udělat ze Školního Boulder Poháru skutečně celorepublikovou akci. Roste ale nejen počet závodníků, ale i akce jako taková. Snažíme se, aby ŠBP držel co nejvyšší úroveň. A to jak z hlediska míst konání jednotlivých kol, tak závodních boulderů, zapojených stavěčů, použitých chytů, zázemí akce, cen pro vítěze a školy atd. Věříme, že se nám toto daří a ŠBP je akcí, která děti a učitele skutečně osloví. Kvalifikační kola dávají možnost se zúčastnit i dětem, které nelezou nebo s lezením teprve začínají a soutěž pro ně může být motivací ke sportovní aktivitě. Ostatní kola závodu dávají dětem příležitost porovnat se mezi sebou navzájem, školám možnost navázat nové kontakty. Semifinále a finále a jeho celkové pojetí pak dodává kredit samotným vítězům a vítězným školám.

Průběh závodu

Kvalifikace:
V každém kraji proběhlo kvalifikační kolo pro daný kraj ve spolupracujícím centru. Počet dní kvalifikace závisel na počtu zapojených škol v tomto kraji. Jednotlivé školy přicházely závodit na připravené bouldery a celý závod probíhal jako klasický velký závod. Tedy rozhodčí, pokusy, zóny, topy a v některých případech i bodované chyty. Jak už jsme zmínili, kvalifikačních kol se účastnili nejen žáci, kteří už s lezením měli zkušenosti, ale také ti, kteří se s lezením seznámili poprvé a bylo skvělé sledovat jejich nadšení a zápal pro soutěž. V Praze díky předchozím ročníkům již dávno ve školách opadla počáteční skepse učitelů k neznámému sportu a i v nově zapojených krajích a školách učitelé projevovali nadšení z nevšední akce, která závodníky bavila a hecovala ke skvělým výkonům.Zapojená centra a spolupracující oddíly, kterým patří náš velký dík:
Praha - Boulder Bar 
Středočeský kraj - HO Pohodička Slaný
Pardubický kraj - Aylla
Plzeňský kraj - V tahu
Ústecký kraj - Aréna Jirkov
Jihomoravský kraj - Hangar Brno
Zlínský kraj - Vertikon Zlín


kvalifikace Praha - Boulder Bar


kvalifikace Středočeský kraj - HO Pohodička Slaný

kvalifikace Plzeňský kraj - V tahu


kvalifikace Jihomoravský kraj - Hangar Brno


kvalifikace Zlínský kraj - Vertikon Zlín

Z každého kraje postoupilo do dalšího kola 15 holek a 15 kluků. Pouze z Prahy, díky velmi vysoké účasti závodníků, postoupilo 30 holek a 30 kluků.

Výsledky kvalifikačních kol za jednotlivé kraje:
Praha Holky Kluci
Středočeský kraj Holky Kluci
Pardubický kraj Holky Kluci
Plzeňský kraj Holky Kluci
Ústecký kraj Holky Kluci
Jihomoravský kraj Holky Kluci
Zlínský kraj Holky Kluci


Čtvrtfinále:
Čtvrtfinálová kola proběhla dvě. Jedno v Brně na lezecké stěna Hangar a druhé v Praze na venkovní stěně Boulder Výstaviště.
Postupující z kvalifikací se sloučili následovně:
1. čtvrtfinále Brno: Pardubický, Jihomoravský a Zlínský kraj
2. čtvrtfinále Praha: Praha, Středočeský, Plzeňský a Ústecký kraj

Pro brněnské čtvrtfinále se o stavbu boulderů postaral Štěpán Stráník, pro pražskou Ríša Pařil. Počet postupujících do semifinále byl určen dle počtu závodníků v jednotlivých kolech. Z Brněnského kola postoupilo 20 holek a 20 kluků a z Pražského kola 30 holek a 30 kluků. Díky shodám na 20. respektive 30. místě postoupilo o to víc závodníků.


čtvrtfinále Hangar Brno

Výsledky čtvrtfinálových kol:
Brno Holky Kluci
Praha Holky Kluci

 

Semifinále:
Semifinále (i finále) se odehrálo v pondělí 17.6. na krásné venkovní stěně na pražském Výstavišti. Lezecká stěna se zázemím se podařila vybudovat díky velké podpoře Magistrátu hl.města Prahy a Výstavišti Praha.  
Celý víkend zde probíhaly BoulderZávody. V sobotu dospělí a v neděli BoulderDěti. V pondělí pak Školní Boulder Pohár.
Semifinále ŠBP bylo stejně jako čtvrtfinále rozděleno na dvě skupiny a závodníci lezli 8 boulderů, holky a kluci dohormady. Celé semifinále se odehrálo během dopoledne a děti soutěžily o postup do odpoledního velkého finále.Na semifinále i finále přijela s řadou žáků i fanouškovská základna v podobě dalších tříd z jejich škol. A když fanoušci zrovna nepodporovali své spolužáky, mohli blbnout ve skákacím hradu, lézt na mobilní stěně a Balvanu a taky trénovat parkour pod vedením parkouristů z Pardubic a jíst zmrzlinu :) A taky soutěžit - na mobilní stěně jsme uspořádali soutěž ve skoku a vítězové si odnesli stejné tričko, které dostali finalisté.Výsledky semifinále: Holky Kluci
 

Finále:
Vyvrcholením celého Školního Boulder Poháru bylo velké finále, které se odehrálo v pondělí 17.6. odpoledne. Probojovalo se do něj 8 nejlepších holek a 8 nejlepších kluků ze semifinále.Finále to bylo se vším všudy. Napětí, lezení na onsight, vypouštění závodníků z izolace, diváci, komentátor (který nás provázel celým dnem), super bouldery a taky závodní trička, která finalistům dodala firma Decathlon. Je úžasné, že si děti můžou vyzkoušet atmosféru pravých závodů se vším všudy. Kluci i holky lezli zároveň, pro každou kategorii byly postavené 4 bouldery, a to z chytů těch nejlepších značek.Vyhlášeni a oceněni byli 3 nejlepší žáci z každé kategorie a také 3 nejlepší školy, které dostaly od Decathlonu dárkové poukazy na nákup sportovního vybavení.

Pořadí dívek: 
1. místo: Nikola Králíková
2. místo: Emma Duroňová
3. místo: Julie Bouřilová

Pořadí chlapců:
1. místo: Jonáš Kopecký
2. místo: Štěpán Brendl
3. místo: Vojtěch Čechra

Celkové výsledky finále: Holky Kluci
 

Pořadí škol
Do pořadí škol se započítávají pouze výsledky prvních 30-ti závodníků (holky a kluci). Za každé umístění jsou přiřazené body, které se jednotlivým školám sčítají. Škola s nejvyšší dosaženou bodovou hodnotou vyhrává.

1. místo: Gymnázium Stříbro, Plzeňský kraj
2.místo: Gym. Nad Kavalírkou, Praha
3.místo: ZŠ Ústavní, Praha

 Celkové výsledky pořadí škol: Výsledky
 Partneři Školního Boulder Poháru 2019
Tímto bychom chtěli poděkovat všem partnerům této velké sportovní akce, kterými jsou:

                     

sponzor  sponzor  logo slany bw zakladni

sponzor         sponzor      


Plány na další roky:
Školní Boulder Pohár je závodní seriál velkých rozměrů, který navazuje na několikaletou tradici a neustále se rozvíjí. Cílem je vybudovat celorepublikový seriál, který pokrývá celou ČR a zapojuje co nejvíce škol ze všech krajů. V první etapě je snaha o zapojení základních škol s následnou druhou etapou zapojení středních škol a gymnázií.
V roce 2020 se do seriálu zapojí další nové kraje a celkově se bude jednat o minimálně deset účastnících se krajů. Cíle celorepublikovosti, tedy zapojení všech čtrnácti krajů, bychom rádi dosáhli nejpozději v roce 2021.

Díky všem za účast a těšíme se příští rok!

Pořadatelem Školního Boulder Poháru je České sportovní lezení.

Foto galerie - středočeského kraje - kvalifikace: 

 

Více informací:
Koordinátor pro Stř. kraj:

Jiří Žák 
tel: 602 255 638
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Partneři projektu ve Středočeském kraji:

 logo slany bw zakladni    Logo česká verze Stř. kraj    
assk logo